Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Sigvat

Strony: [1]
1
STATKI
Statek to niewątpliwie jedno z najważniejszych osiągnięć cywilizacji Wikingów. Dopiero kiedy sztuka szkutnicza osiągnęła u nich prawdziwe szczyty zdecydowali się na podjęcie wypraw na zachód, północ i południe. Ale jakie to były wyprawy! Statki służyły na wojnie jedynie do przewozu wojowników. Istnieje ledwie kilka wzmianek o toczonych bitwach morskich. Jednak statki wojenne nie były jedynymi. Sztuka szkutnicza osiągnęła bowiem w ich cywilizacji tak wysoki poziom, że szybko wyodrębniły się poszczególne rodzaje statków, przeznaczonych do spełniania odmiennych celów. Były okręty wojenne, statki handlowe, łodzie rybackie, promy. W tych grupach istniały dodatkowe podziały na przeznaczone do żeglugi przybrzeżnej i pełnomorskiej oraz śródlądowej. Świadczy o tym znalezisko dokonane w fiordzie Roskilde w 1957 roku, kiedy z jego dna udało się wydobyć resztki wielu typów okrętów zatopionych z nieznanych powodów ok. XI wieku. Ta różnorodność świadczy jak bardzo ludzie północy byli związani z morzem. Nie ma w tym nic dziwnego. Norwegia i Szwecja leżą na półwyspie, którego brzegi oblewają wody Morza Bałtyckiego, Północnego, Norweskiego i Barentsa. Dania to również półwysep, otoczony przez Bałtyk i Morze Północne. Dodatkowo w całej Skandynawii rosły wielkie lasy, które dostarczały taniego surowca do budowy okrętów. Nie można było czerpać praktycznie korzyści z rolnictwa, gdyż nie było ziem nadających się pod uprawę w ilości wystarczającej do przetrwania, dodatkowo ostry klimat północny im nie sprzyjał. Okres wegetacyjny był bardzo krótki i pochmurny. To wszystko zmusiło mieszkańców do poszukania innych źródeł wyżywienia. Z tego powodu podstawę bytowania plemion stanowiło rybołówstwo i polowanie. A było gdzie to robić! łatwy dostęp do morza sprzyjał połowom, a wielkie lasy dawały ostoję całym stadom zwierzyny. To spowodowało rozwój cywilizacji Wikingów. Z czasem zaczęły się walki terytorialne, a ponieważ większość Półwyspu Skandynawskiego zajmują góry, bardzo ciężkie do przebycia do przewozu wojowników rozpoczęto wykorzystywać statki. Największe podziały występują chyba właśnie między statkami wojennymi, a ostateczny ich kształt wykrystalizował się dopiero w na początku VIII wieku, ale kiedy już stało się to zaczęto produkować okręty szybsze o kilka węzłów od późniejszych o kilkaset lat statków Kolumba.

Czasy podboju Europy rozciągają się pomiędzy VIII, a XI wiekiem. Właśnie na ten okres przypada największa sława Wikingów. Łodzie powstały bardzo dawno. Pojawiają się pierwszy raz na skalnych rycinach datowanych na III tysiąclecie p.n.e. znalezionych w Szwecji i Norwegii. O nich również możemy doszukać się wzmianek w dziele Tacyta, który w 98 r. opisał lekkie i wąskie okręty Suinów (Szwedów), które nie miały wyróżnionego dzioba i rufy, gdyż wyglądały one w ten sam sposób. Dzięki temu mogły pływać w obu kierunkach. Przypuszcza się, że właśnie one dały początek langskipom. Nazwę można przetłumaczyć dosłownie jako długi okręt. Jest to z całą pewnością prawda. Stosunek długości do szerokości miał się jak 7:1.

2
Biblioteka Państwa Frihedland / Wikingowie, uzbrojenie i taktyka
« dnia: Lipiec 04, 2018, 15:21:50 »
Za czasów Wikingów cała Skandynawia była areną ciągłych walk, sporów dynastycznych, napadów, najazdów itd. nieodłącznie towarzyszących procesom państwotwórczym. Zmusiło to mieszkańców tych ziem do nauczenia się sztuki fortyfikacji.

Sztuka fortyfikacyjna
Coraz lepiej rozwinięte miasta potrzebowały lepszej obrony, więc w X wieku pojawiły się w Skandynawii miejskie wały obronne. Wcześniej były to tylko umocnienia nadgraniczne, w razie potrzeby zapewniające schronienie ludności. Najpiękniejszym przykładem tego typu linearnie ułożonych umocnień jest Danevirke. Wały były wznoszone w różnych okresach, a łączna ich długość wynosi aż 30 km. Danevirke znajduje się u południowego przewężenia Jutlandii. Wały pierwotne zostały umocnione i rozbudowane w 808 roku za panowania duńskiego króla Gotfryda, lecz istniały już 75 lat wcześniej.

Wał Gotfryda był niewątpliwie jedną z największych tego typu fortyfikacji. Jedyną przerwą w linii umocnień była tzw. Droga Wojsk (Haervej), której broniła potężna brama, bardzo trudna do zdobycia. Wał został jeszcze wzmocniony 160 lat później przez Haralda Sinozębego, łącząc stare zabudowania z nowymi powstałymi wokół miasta Hedeby. Wysokość nowych umocnień dochodziła do 13 metrów, dodatkowo był on jeszcze wzmocniony palisadą na szczycie. Specyfika fortyfikacji Danevirke zmieniła się dopiero w XII wieku, kiedy do jego wzmocnienia użyto trwalszych kamiennych i ceglanych elementów.

3
Fabularne wydarzenia / #1 Zebranie przedstawicieli plemion
« dnia: Lipiec 04, 2018, 14:30:25 »
#1 Zebranie przedstawicieli plemion

Dzień 4 lipca przejdzie do historii świata na dłużej... To właśnie dzisiaj plemiona północy zadecydowały o połączeniu sił i stworzenia Państwa Frihedland. Wchodzimy w Złoty Wiek. Nie będziemy walczyć ze sobą. Teraz wszyscy tworzymy jedność.

<Na placu głównego miasta w Hallkelundborg zebrali się najdzielniejsi wojownicy by omówić dalsze losy Północy, jako pierwszy przemówił do tłumu Sigvat, stary mędrzec, który niejedno w życiu widział i nie w jednym zakątku świata bywał.>

Ludu Północy, przyszedł ten moment, w którym musimy sięgnąć po to co Nasze. Zjednoczyliśmy się ale to dopiero pierwszy krok do budowania Naszego Imperium!
Wzywam wszystkich wojowników do stawienia się na pierwszą wspólną podróż na północne części Naszego półwyspu. Jest tam wiele osad barbarzyńskich. Tylko dzięki plądrowaniu i rabowaniu tych terenów przygotujemy zapasy na zimę. Kto jest na tyle odważny by poprowadzić Nas ku chwalę niech wystąpi!


...

4
Karty postaci / Karta Postaci - Sigvat
« dnia: Lipiec 04, 2018, 14:13:59 »
Cytuj
Karta Postaci Sigvat

Imię, nazwisko i ew. przydomek:  Sigvat
wiek: 61 lat
Land: bez plemienny
Biografia: Urodził się w wiosce plemienia Lejre. Od dziecka nie przejawiał skłonności do wojowania. W wieku 14 lat wypłynął w morze. Na południu pobierał nauki, nauczono go czytać i pisać.
Po wielu latach powrócił w swe rodzinne strony. Wśród swoich rodaków traktowany jak mędrzec.
Aktualnie wędruje  poprzez wioski Frihedlandu i bacznie obserwuje wszystko co dzieję się na dalekiej Północy.

5
Karty postaci / Wzór karty postaci
« dnia: Lipiec 04, 2018, 14:09:10 »
Cytuj
Wzór karty postaci

Imię, nazwisko i ew. przydomek:
wiek:
Land:
Biografia:

6
Dyskusja ogólna / Powitania
« dnia: Lipiec 04, 2018, 13:56:22 »
W tym wątku możemy się przywitać i przedstawić.

7
Fabularne wydarzenia / Początek Państwa Frihedland
« dnia: Lipiec 04, 2018, 13:21:56 »
Początek Państwa Frihedland.

Od początku istnienia świata na tych terenach osiedlili się ludzie Północy. Przez wiele lat trzy rody toczyły ze sobą bój o prym na półwyspie. Wojny i grabieże stały się chlebem powszednim.
Dzisiaj jednak nastaje nowa era. Początek nowej ery to zjednoczenie się ludów północy pod nazwą Frihedland.
Od teraz 3 plemienia Lejre, Hallkelundborg i Ofeigbæk razem będą budować nowe Imperium Północy!

8
Ofeigbæk / STAN PLEMIENIA
« dnia: Lipiec 04, 2018, 12:49:26 »
Plemię Ofeigbæk
Liczba mieszkańców: 3000
w tym
wojownicy: 1000
rzemieślnicy: 500
rybacy: 500
rolnicy: 500
kobiety i dzieci: 500

Plemię Ofeigbæk składa się z 4 nadmorskich wiosek. Jest to najmniejszy Land.

9
Hallkelundborg / STAN PLEMIENIA
« dnia: Lipiec 04, 2018, 12:33:32 »
Plemię Hallkelundborg
Liczba mieszkańców: 12000
w tym
wojownicy: 4000
rzemieślnicy: 4000
rolnicy: 1000
kobiety i dzieci: 3000

Plemię Hallkelundborg składa się z 12 wiosek i jednego miasta. Plemię zamieszkuje centrum kraju. Jest to najliczniejszy Land pod względem ludności i powierzchni.

10
Lejre / STAN PLEMIENIA
« dnia: Lipiec 04, 2018, 12:31:20 »
Plemię Lejre
Liczba mieszkańców: 4500
w tym
wojownicy: 1200
rzemieślnicy: 850
rolnicy: 1100
kobiety i dzieci: 1350

Plemię Lejre składa się z 8 wiosek. Zamieszkują oni północną część kraju.

11
Państwo Frihedland / Symbole narodowe
« dnia: Lipiec 04, 2018, 11:58:46 »


Strony: [1]
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
pecannuss articz meute-de-loups psy illmusen